2016 WIAA Girls Basketball Playoffs - D5 Regionals

Scoremore12

Lifetime Member
Lifetime Member
Messages
524
D5 Girls Basketball Regional

Sectional 1
Round 1 Tue, Feb 23

HomeTeam AwayTeam
#2 Bayfield #15 Winter
#6 Bruce #11 Lake Holcombe
#1 Clayton #16 New Auburn
#4 Flambeau #13 Eau Claire Immanuel Luth.
#6 Luck #11 Butternut
#5 McDonell Central #12 Rib Lake
#8 Mercer #9 Washburn
#4 Northwood #13 Drummond
#2 Owen-Withee #15 Cornell
#8 Prairie Farm #9 Prentice
#3 Siren #14 Mellen
#7 Solon Springs #10 Shell Lake
#5 South Shore #12 Birchwood
#3 Thorp #14 Clear Lake
#7 Turtle Lake #10 Gilman

Results -
Sectional 1
Round 1 Tue, Feb 23

HomeTeam AwayTeam
#2 Bayfield 84 #15 Winter 24
#6 Bruce 46 #11 Lake Holcombe 29
#1 Clayton 61 #16 New Auburn 13
#4 Flambeau 72 #13 Eau Claire Immanuel Luth. 44
#6 Luck 71 #11 Butternut 35
#5 McDonell Central 55 #12 Rib Lake 32
#8 Mercer 60 #9 Washburn 42
#4 Northwood 59 #13 Drummond 21
#2 Owen-Withee 77 #15 Cornell 18
#8 Prairie Farm 42 #9 Prentice 55
#3 Siren 65 #14 Mellen 20
#7 Solon Springs 52 #10 Shell Lake 54
#5 South Shore 53 #12 Birchwood 36
#3 Thorp 59 #14 Clear Lake 41
#7 Turtle Lake 50 #10 Gilman 29


Sectional 2
Round 1 Tue, Feb 23

HomeTeam AwayTeam
#1 Assumption #16 Athens
#4 Bowler #13 Tigerton
#6 Columbus Catholic #11 Pittsville
#3 Elcho #14 Goodman/Pembine
#7 Florence #10 Wausaukee
#6 Gillett #11 Gresham
#5 Green Bay N.E.W. Luth. #12 Sevastopol
#2 Loyal #15 Almond-Bancroft
#5 Newman Catholic #12 Wisconsin Valley Luth.
#4 Phelps #13 Lena
#8 Port Edwards #9 Northland Lutheran
#2 Suring #15 White Lake
#8 Three Lakes #9 Oneida Nation
#3 Tri-County #14 Greenwood
#7 Wild Rose #10 Marion

Results -

Sectional 2
Round 1 Tue, Feb 23

HomeTeam AwayTeam
#1 Assumption 70 #16 Athens 31
#4 Bowler 62 #13 Tigerton 39
#6 Columbus Catholic 58 #11 Pittsville 39
#3 Elcho 62 #14 Goodman/Pembine 52
#7 Florence 45 #10 Wausaukee 50
#6 Gillett 52 #11 Gresham 32
#5 Green Bay N.E.W. Luth. 58 #12 Sevastopol 37
#2 Loyal 75 #15 Almond-Bancroft 21
#5 Newman Catholic 71 #12 Wisconsin Valley Luth. 17
#4 Phelps Forfeit #13 Lena
#8 Port Edwards 38 #9 Northland Lutheran 40
#2 Suring 63 #15 White Lake 24
#8 Three Lakes 65 #9 Oneida Nation 52
#3 Tri-County 65 #14 Greenwood 61
#7 Wild Rose 39 #10 Marion 29


Sectional 3
Round 1 Tue, Feb 23

HomeTeam AwayTeam
#6 Augusta #11 La Farge
#1 Bangor #16 Weston
#1 Barneveld #16 Pecatonica
#7 Belmont #10 Wauzeka-Steuben
#5 Benton #12 Ithaca
#7 Blair-Tayler #10 New Lisbon
#5 Cashton #12 Alma/Pepin
#3 Hillsboro #14 Granton
#2 Independence #15 Gilmanton
#8 Kickapoo #9 Eleva-Strum
#6 Potosi #11 De Soto
#3 River Ridge #14 Southwestern
#4 Riverdale #13 Highland
#4 Royall #13 Wonewoc-Center
#8 Seneca #9 Cassville
#2 Shullsburg #15 North Crawford

Results-

Sectional 3
Round 1 Tue, Feb 23

HomeTeam AwayTeam
#6 Augusta 75 #11 La Farge 45
#1 Bangor 60 #16 Weston 20
#1 Barneveld 67 #16 Pecatonica 27
#7 Belmont 45 #10 Wauzeka-Steuben 36
#5 Benton 73 #12 Ithaca 54
#7 Blair-Taylor 66 #10 New Lisbon 48
#5 Cashton 53 #12 Alma/Pepin 21
#3 Hillsboro 73 #14 Granton 21
#2 Independence 72 #15 Gilmanton 20
#8 Kickapoo 28 #9 Eleva-Strum 39
#6 Potosi 78 #11 De Soto 45
#3 River Ridge 36 #14 Southwestern 21
#4 Riverdale 66 #13 Highland 30
#4 Royall 60 #13 Wonewoc-Center 27
#8 Seneca 37 #9 Cassville 47
#2 Shullsburg 77 #15 North Crawford


Sectional 4
Round 1 Tue, Feb 23

HomeTeam AwayTeam
#4 Black Hawk #13 Madison Country Day
#7 Catholic Central #10 Faith Christian
#6 Central Wis. Christian #11 Wayland Acad.
#8 Elkhart Lake-Glenbeulah #9 Oakfield
#5 Heritage Christian #12 University Lake/Trinity Acad.
#4 Hilbert #13 Salam
#3 Hustisford #14 Johnson Creek
#7 Juda #10 Cambria-Friesland
#2 Randolph #15 Abundant Life Christian/St. Ambrose
#5 Rio #12 Argyle
#6 Sheboygan Area Lutheran #11 Stockbridge
#8 Williams Bay #9 Albany

Results-

Sectional 4
Round 1 Tue, Feb 23

HomeTeam AwayTeam
#4 Black Hawk 78 #13 Madison Country Day 25
#7 Catholic Central 48 #10 Faith Christian 22
#6 Central Wis. Christian 49 #11 Wayland Acad. 20
#8 Elkhart Lake-Glenbeulah 43 #9 Oakfield 47
#5 Heritage Christian 67 #12 University Lake/Trinity Acad. 26
#4 Hilbert 90 #13 Salam 11
#3 Hustisford 61 #14 Johnson Creek 31
#7 Juda 45 #10 Cambria-Friesland 32
#2 Randolph 63 #15 Abundant Life Christian/St. Ambrose 14
#5 Rio 54 #12 Argyle 49
#6 Sheboygan Area Lutheran 66 #11 Stockbridge 32
#8 Williams Bay 47 #9 Albany 50
 
Last edited:
Top